W niedzielę 10 maja 2026 roku w miejscowości Jarosławiec odbyły się tradycyjne Obchody Staszicowskie, upamiętniające postać ks. Stanisława Staszica - wybitnego przedstawiciela polskiego Oświecenia, pioniera spółdzielczości oraz wielkiego patrioty związanego z Ziemią Hrubieszowską.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą odprawioną w kościele filialnym w Jarosławcu. Następnie uczestnicy wydarzenia przemaszerowali pod pomnik ku czci ks. Stanisława Staszica, ufundowany w setną rocznicę jego śmierci - 20 stycznia 1926 roku.
Pomnik znajduje się przy dawnym zajeździe Towarzystwa Rolniczego Hrubieszowskiego, obecnie odnowionym i pełniącym funkcję świetlicy wiejskiej, filii Biblioteki Publicznej w Uchaniach oraz Wiejskiego Domu Kultury.
Po wspólnym odśpiewaniu Hymnu Państwowego delegacje reprezentujące samorząd, instytucje, organizacje społeczne, szkoły, strażaków, mieszkańców oraz lokalne stowarzyszenia złożyły wieńce i wiązanki kwiatów przed pomnikiem Stanisława Staszica, oddając hołd jego działalności i dorobkowi.
Szczególnym punktem programu była inscenizacja artystyczna pt. „Ziarno oświecenia”, przygotowana przez członków Towarzystwa Przyjaciół Uchań i Okolic, Stowarzyszenia Dziedzictwo Staszica oraz zespół wokalny „Staszicowska Zorza”. Widowisko powstało z inicjatywy prezes Towarzystwa Przyjaciół Uchań i Okolic - Pani Anny Król, której składamy wyrazy uznania za zaangażowanie i pielęgnowanie lokalnego dziedzictwa historycznego.
Na zakończenie uczestnicy wydarzenia wykonali wspólne pamiątkowe zdjęcie, a druhowie z OSP Jarosławiec przygotowali dla wszystkich gorącą grochówkę.
Serdecznie dziękujemy wszystkim delegacjom, pocztom sztandarowym, władzom samorządowym, organizacjom społecznym, szkołom, strażakom, mieszkańcom oraz wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i udział w tegorocznych obchodach.
#StanisławStaszic #GminaUchanie #ObchodyStaszicowskie