Strona główna / Wydarzenia / Uroczyste obchody 219 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja - 3 maja 2010r.
Uroczyste obchody 219 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja - 3 maja 2010r. PDF Drukuj Email
wtorek, 04 maja 2010 00:00
Konstytucja 3 MajaDnia 3 maja 2010r. odbyły się w Uchaniach uroczyste obchody 219 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Obchody rozpoczęły się od przemarszu Orkiestry Dętej, pocztów sztandarowych, władz samorządowych i mieszkańców gminy do kościoła parafialnego pod Wezwaniem Najświętszej Marii Panny w Uchaniach. Mszę Świętą odprawili ks. kanonik Kazimierz Stelmaszczuk i ks. wikariusz Mieczysław Kaciuba.
Po Mszy Świętej korowód z Orkiestrą Dętą na czele przemaszerował do Gminnego Ośrodka Kultury w Uchaniach. Tam odbyła się część artystyczna obchodów. Na początku Orkiestra odegrała utwór „Mazurek 3 Maja”, następnie prelekcję na temat uchwalenia Konstytucji 3 Maja wygłosił mgr Andrzej Kuśmierczuk - nauczyciel historii z Gimnazjum w Jarosławcu. Po prelekcji zaprezentowane zostało widowisko teatralne w wykonaniu Klubu Seniora "Wrzos" i pracowników GOK-u pod nazwą "Polsko, nasza Polsko" przy akompaniamencie pięknych piosenek zespołu wokalno-instrumentalnego "Nadzieja" z Uchań. Wystąpiły również dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Uchaniach, zatańczyli oni poloneza do muzyki Wojciecha Kilara z filmowej ekranizacji „Pana Tadeusza”, dzieła literackiego autorstwa Adama Mickiewicza.
Nie mogło również zabraknąć elektryzującego głosu Ani Wróblewskiej towarzyszącego nam na każdej imprezie organizowanej przez GOK w Uchaniach z akompaniamentem oczywiście naszego muzyka Krzysia Jasiuka.
Z wiązanką radosnych utworów wystąpił również Zespół Ludowy "Staszicowiacy" z kapelą z Jarosławca. Zaśpiewali kilka piosenek patriotyczny i biesiadnych ze swego repertuaru.
Spróbować można było również po oficjalnej części artystycznej smakowitych specjałów ze stołu biesiadnego a nawet jeszcze w czasie jej trwania Jagusia z Maciejem częstowali staropolskim chlebem i kiełbasą zaproszonych gości.
Barwna scenografia w wykonaniu plastyka Pana Romana Blicharza, gustownie według staropolskich zwyczajów zastawiony stół weselny, bardzo ładna gra aktorska, piękna muzyka to wszystko powoduje to, że na bardzo długo w pamięci zostaną tegoroczne obchody święta Konstytucji 3 Maja.
Poprawiony: piątek, 07 maja 2010 11:01

.