Strona główna / Współpraca
Współpraca Gok-u PDF Drukuj Email
poniedziałek, 04 stycznia 2010 00:00
Trwały ślad lokalnych tradycji, zwyczajów i historii dla przyszłych pokoleń pozostawiają, ludowi artyści, regionaliści, społeczni działacze kultury. Do takich osób na terenie naszej gminy należy z pewnością Jan Czyżewski, J. Czyżewskiktóry przez 45 lat pracował jako bibliotekarz w Jarosławcu, inicjator wielu cennych działań kulturalnych i społecznych na terenie gminy i rodzinnej wsi Jarosławiec. Jan Czyżewski od lat pełni funkcję przewodniczącego Stowarzyszenia Miłośników Towarzystwa Rolniczego Hrubieszowskiego Fundacji ks. Stanisława Staszica. Z jego inicjatywy powstało we wsi Jarosławiec Koło PTTK oraz Klub „Ruchu”, organizator wielu wystaw staszicowskich, wydawca staszicowskiej serii naukowo – regionalnej, redaktor czasopism „ Staszicowskie wieści” i „ Skarbiec”, zapalony kolekcjoner pamiątek przeszłości wsi, organizator pamiątkowych zbiorów staszicowskich, które są eksponowane na stałej wystawie staszicowskiej mieszczącej się w zabytkowym spichrzu we wsi Jarosławiec. Dzięki staraniom Jana Czyżewskiego miejscowe Gimnazjum przyjęło nazwę im. Ks. Stanisława Staszica a gimnazjalna biblioteka wzbogacona została o ponad 2000 tomów.

K. WrzyszczTwórcy ludowi – duży wpływ na kultywowanie tradycji kulturalnych mają miejscowi twórcy ludowi, których piękne i bardzo pracochłonne prace służą do organizowania wystaw podczas różnych uroczystości.
R. Gajewski- Pan Roman Gajewski - rzeźba i tkactwo artystyczne – Feliksów (nie żyje)
- Pan Krzysztof Wrzyszcz – obrazy ze słomy, akwarela - Uchanie
- Pan Andrzej Dubicki – rzeźba – Uchanie
- Pan Józef Konaszczuk – malarstwo – Uchanie
- Pani Krystyna Wilgos – malarstwo – Wysokie (nie żyje)
- Pani Maria Ufnal – wieńce dożynkowe – Jarosławiec
- Pan Ryszard Korniak – stolarka artystyczna – Uchanie
- Pan Teresa Łubiarz – kreatywne gotowanie, robótki ręczne, szydełkowanie - przewodnicząca Gminnej Rady Kobiet w Uchaniach oraz Prezes Stowarzyszenia Kobiet Gminy Uchanie.
- Pani Krystyna Śmiech – poetka ludowa, z Rozkoszówki, której wiersze znalazły się w tomiku wydanym przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych w Lublinie, laureatka Przeglądu Twórczości Ludowej, którego organizatorem był Pan Waldemar Jóźwik, K. Wrzyszcztwórca ludowy z kielecczyzny.
GOK ściśle współpracuje z organizacjami kombatanckimi z terenu gminy. Do kombatantów, którzy wykazują się szczególnym zaangażowaniem należą:
- P. Tadeusz Brzuchala (poprzednio Św.P. Pan Mieczysław Budzyński) – prezes Związku Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych Koło Gminne Uchanie
ŚZŻAK- P. Antoni Wiech były oraz P. Andrzej Jaroszyński obecny prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Rejonowe Uchanie
Współpracujemy również z Kołami Gospodyń Wiejskich, których działalność koordynuje Gminna Rada Kobiet z przewodniczącą P. Teresą Łubiarz, z jednostkami OSP, ze szkołami, Urzędem Gminy oraz Gminną Komisją d/s Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Gminną Biblioteką Publiczną, z księżmi parafii, Koalicją Gminną niosącą pomoc rodzinom i osobom będącym w sytuacjach kryzysowych ( w GOK znajduje się Punkt Konsultacyjny, w którym przyjmuje psycholog), z Gminnym Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego i Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Dobrze układa się współpraca z Gminnym Ludowym Klubem Sportowym w Jarosławcu, Klubami Sportowymi ze wsi Staszic i Mojsławice, z Kołem Łowieckim „ Basior” z Jarosławca oraz Kołem Wędkarskim „ Szczupak” z Uchań.
Tworzenie, przekaz i upowszechnianie kultury to zajęcie bardzo trudne, wymagające niegasnącej pasji i twórczej inicjatywy nie byłoby efektów naszej pracy bez przychylności władz samorządowych, dobrej współpracy z działaczami kultury oraz instytucjami i organizacjami społecznymi z terenu Gminy Uchanie.

Poprawiony: piątek, 17 maja 2013 09:11

INFORMACJA

PPWOW GOK UchanieGminny Ośrodek Kultury w Uchaniach informuje o utworzeniu "Klubu Seniora" w ramach Programu Integracji Społecznej finansowanego ze środków Poakcesyjnego Programu Wspierania Obszarów Wiejskich.

Celem utworzenia "Klubu Seniora" jest zapobieganie marginalizacji osób starszych, włączenie ich do aktywnego uczestnictwa w życie społeczno-kulturalne gminy a także współdecydowanie o formach spędzania wolnego czasu.

Siedziba "Klubu Seniora" mieści się w Gminnym Ośrodku Kultury w Uchaniach ul.Partyzantów 1 - od 1 sierpnia 2008r.

Spotkania będą odbywać się w każdy wtorek w godz. od 1600 do 2000

Można uczestniczyć w następujących sekcjach:
- teatralna
- recytatorska
- robótek ręcznych
- muzyczna

Wszelkich informacji na temat działalności "Klubu Seniora" udziela Gminny Ośrodek Kultury w Uchaniach pod numerem tel. (084) 6577257

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !!!