IMG_3476.jpg
IMG_0530.jpg
DSC_0468.jpg
IMG_6820.jpg
DSC_0087.jpg
IMG_3985.jpg
IMG_1546.jpg
IMG_1734.jpg
IMG_2945.jpg
IMG_2610.jpg
IMG_7414.jpg
IMG_2027-.jpg
IMG_2609.jpg
IMG_4589.jpg
IMG_6221.jpg
IMG_4602.jpg
IMG_7539.jpg
IMG_5093.jpg
IMG_9915.jpg
IMG_4352.jpg

Gminny Ośrodek Kultury w Uchaniach

Gminny Ośrodek Kultury w Uchaniach

Szukaj w serwisie

Sonda

Czy instytucje kultury są potrzebne gminom?
 

Gości Online

Naszą witrynę przegląda teraz 17 gości 

Statystyki

Użytkowników : 7
Artykułów : 599
Zakładki : 15
Odsłon : 1290393

GBP UCHANIE

Biblioteka Uchanie:
Reklama

NAPRAWA KOMPUTERÓW

Reklama

SERWIS SAMOCHODOWY

Reklama
Strona główna / Współpraca
Współpraca Gok-u PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 04 stycznia 2010 00:00
Trwały ślad lokalnych tradycji, zwyczajów i historii dla przyszłych pokoleń pozostawiają, ludowi artyści, regionaliści, społeczni działacze kultury. Do takich osób na terenie naszej gminy należy z pewnością Jan Czyżewski, J. Czyżewskiktóry przez 45 lat pracował jako bibliotekarz w Jarosławcu, inicjator wielu cennych działań kulturalnych i społecznych na terenie gminy i rodzinnej wsi Jarosławiec. Jan Czyżewski od lat pełni funkcję przewodniczącego Stowarzyszenia Miłośników Towarzystwa Rolniczego Hrubieszowskiego Fundacji ks. Stanisława Staszica. Z jego inicjatywy powstało we wsi Jarosławiec Koło PTTK oraz Klub „Ruchu”, organizator wielu wystaw staszicowskich, wydawca staszicowskiej serii naukowo – regionalnej, redaktor czasopism „ Staszicowskie wieści” i „ Skarbiec”, zapalony kolekcjoner pamiątek przeszłości wsi, organizator pamiątkowych zbiorów staszicowskich, które są eksponowane na stałej wystawie staszicowskiej mieszczącej się w zabytkowym spichrzu we wsi Jarosławiec. Dzięki staraniom Jana Czyżewskiego miejscowe Gimnazjum przyjęło nazwę im. Ks. Stanisława Staszica a gimnazjalna biblioteka wzbogacona została o ponad 2000 tomów.

K. WrzyszczTwórcy ludowi – duży wpływ na kultywowanie tradycji kulturalnych mają miejscowi twórcy ludowi, których piękne i bardzo pracochłonne prace służą do organizowania wystaw podczas różnych uroczystości.
R. Gajewski- Pan Roman Gajewski - rzeźba i tkactwo artystyczne – Feliksów (nie żyje)
- Pan Krzysztof Wrzyszcz – obrazy ze słomy, akwarela - Uchanie
- Pan Andrzej Dubicki – rzeźba – Uchanie
- Pan Józef Konaszczuk – malarstwo – Uchanie
- Pani Krystyna Wilgos – malarstwo – Wysokie (nie żyje)
- Pani Maria Ufnal – wieńce dożynkowe – Jarosławiec
- Pan Ryszard Korniak – stolarka artystyczna – Uchanie
- Pan Teresa Łubiarz – kreatywne gotowanie, robótki ręczne, szydełkowanie - przewodnicząca Gminnej Rady Kobiet w Uchaniach oraz Prezes Stowarzyszenia Kobiet Gminy Uchanie.
- Pani Krystyna Śmiech – poetka ludowa, z Rozkoszówki, której wiersze znalazły się w tomiku wydanym przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych w Lublinie, laureatka Przeglądu Twórczości Ludowej, którego organizatorem był Pan Waldemar Jóźwik, K. Wrzyszcztwórca ludowy z kielecczyzny.
GOK ściśle współpracuje z organizacjami kombatanckimi z terenu gminy. Do kombatantów, którzy wykazują się szczególnym zaangażowaniem należą:
- P. Tadeusz Brzuchala (poprzednio Św.P. Pan Mieczysław Budzyński) – prezes Związku Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych Koło Gminne Uchanie
ŚZŻAK- P. Antoni Wiech były oraz P. Andrzej Jaroszyński obecny prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Rejonowe Uchanie
Współpracujemy również z Kołami Gospodyń Wiejskich, których działalność koordynuje Gminna Rada Kobiet z przewodniczącą P. Teresą Łubiarz, z jednostkami OSP, ze szkołami, Urzędem Gminy oraz Gminną Komisją d/s Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Gminną Biblioteką Publiczną, z księżmi parafii, Koalicją Gminną niosącą pomoc rodzinom i osobom będącym w sytuacjach kryzysowych ( w GOK znajduje się Punkt Konsultacyjny, w którym przyjmuje psycholog), z Gminnym Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego i Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Dobrze układa się współpraca z Gminnym Ludowym Klubem Sportowym w Jarosławcu, Klubami Sportowymi ze wsi Staszic i Mojsławice, z Kołem Łowieckim „ Basior” z Jarosławca oraz Kołem Wędkarskim „ Szczupak” z Uchań.
Tworzenie, przekaz i upowszechnianie kultury to zajęcie bardzo trudne, wymagające niegasnącej pasji i twórczej inicjatywy nie byłoby efektów naszej pracy bez przychylności władz samorządowych, dobrej współpracy z działaczami kultury oraz instytucjami i organizacjami społecznymi z terenu Gminy Uchanie.

 

Poprawiony: piątek, 17 maja 2013 09:11
 

Info

Dzieje Uchań 1484-2009 Wydanie drugie poszerzone i uzupełnione "Od czasu wydania publikacji „Dzieje Uchań 1484-2006" minęło niecałe trzy lata. Książka ukazała się i bardzo szybko znikła, ciesząc się dużym zainteresowaniem mieszkańców naszej gminy i nie tylko. Obecnie trudno ją nabyć. Stąd Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Uchań i Okolic, korzystając z nadarzającej się okazji, postanowił wznowić wydanie, które zostało rozszerzone o życie kulturalne mieszkańców gminy Uchanie, poprawione i uzupełnione.

Więcej …

LGD Hrubieszów

Stowarzyszenie Hrubieszowskie "Lepsze Jutro" Lokalna Grupa Działania
Reklama
LGD Hrubieszów

RO EFS Zamość

Reklama

Facebook LikeBox

 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack