IMG_4352.jpg
IMG_1716.jpg
IMG_7057.jpg
IMG_5944.jpg
IMG_1354.jpg
IMG_3610.jpg
IMG_2355-.jpg
IMG_0171.jpg
IMG_3458.jpg
IMG_1297-.jpg
IMG_1546.jpg
IMG_6136.jpg
IMG_7551.jpg
IMG_0086.jpg
IMG_1371-.jpg
IMG_4253.jpg
IMG_6820.jpg
IMG_3985.jpg
IMG_5943.jpg
IMG_2272.jpg

Gminny Ośrodek Kultury w Uchaniach

Gminny Ośrodek Kultury w Uchaniach

Szukaj w serwisie

Sonda

Czy instytucje kultury są potrzebne gminom?
 

Gości Online

Naszą witrynę przegląda teraz 9 gości 

Statystyki

Użytkowników : 7
Artykułów : 627
Zakładki : 15
Odsłon : 1365044

GBP UCHANIE

Biblioteka Uchanie:
Reklama

NAPRAWA KOMPUTERÓW

Reklama

SERWIS SAMOCHODOWY

Reklama
Strona główna / Wydarzenia / Powstańcze Widowisko Historyczne - Jarosławiec 17 września 2023
Powstańcze Widowisko Historyczne - Jarosławiec 17 września 2023 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 19 września 2023 00:00
Powstańcze Widowisko Historyczne - Jarosławiec 17 września 2023
W niedzielę, 17 września 2023 r. odbyła się uroczystość pod nazwą "Powstańcze Widowisko Historyczne", mające na celu upamiętnienie bohaterskich czynów powstańców styczniowych oraz  wydarzenia ze stycznia 1864 roku, które miały miejsce na terenie naszej gminy w Putnowicach Górnych. Powstanie styczniowe było zrywem narodowym wymierzonym w Imperium Rosyjskie oraz jednocześnie największym i najdłużej trwającym powstaniem narodowym w Polsce. Rozpoczęło się 22 stycznia 1863 r. w chwili ogłoszenia Manifestu przez powstańczy Centralny Komitet Narodowy. Był on wezwaniem do walki z zaborcą, mówił o uwłaszczeniu chłopów oraz zniesieniu pańszczyzny.
Trwające aż do października 1864 r. powstanie miało  charakter wojny partyzanckiej, w której ok. 200 tyś powstańców wzięło udział w blisko 1200 bitwach i potyczkach. Mimo początkowych sukcesów powstanie upadło, oprócz strat na polu bitwy wielu powstańców zostało straconych w późniejszych procesach bądź wywiezionych na Syberię.
Inicjatorami i głównymi pomysłodawcami wydarzenia byli Pan Stefan Ciucki i Pan Jan Czyżewski. Współorganizatorami Wójt Gminy Uchanie Leszek Czerwonka oraz Gminny Ośrodek Kultury w Uchaniach a także Sołtys wsi Jarosławiec Piotr Czapski oraz Koło Gospodyń Wiejskich Jarosławiec i Koło Gospodyń Wiejskich Bokinia.
Spotkanie rozpoczęło się od złożenia symbolicznych wieńców przy pomniku Pamięci ks. Stanisława Staszica w Jarosławcu.  Salwa honorowa grup rekonstrukcyjnych przy pomniku Staszica. Przemarsz do kaplicy. Mszę Święta w intencji ojczyzny i powstańców styczniowych odprawił w kaplicy w Jarosławcu ks. Dariusz Bajwoluk proboszcz parafii Uchanie. Przed Mszą Św. młodzież ze Szkoły Podstawowej w Uchanaich przeprowadziła prelekcję przygotowaną przez Pana Romualda Nowaka nauczyciela historii ze Szkoły Podstawowej w Uchaniach na temat wydarzeń ze stycznia 1963 mających miejsce na Lubelszczyźnie i na terenie naszej gminy. Na zakończenie Mszy Św. odbyła się rekonstrukcja przysięgi oddziałów powstańczych. Na boisku przy byłym Gimnazjum w Jarosławcu przygotowany już był przez grupy rekonstrukcyjne obóz powstańczy. Znalazły się tam przede wszystkim wiele rodzajów broni wykorzystywanej w okresie walk powstańczych, broń biała i czarnoprochowa oraz stare zabytkowe działka artyleryjskie i różne artefakty z tego okresu. Na pikniku można było zobaczyć również stroje z epoki i obóz żołnierski powstańców styczniowych. Grupy rekonstrukcyjne zaprezentowały, jak ubierały się i jak żyli powstańcy w XIX wieku. Była to okazja do poznania historii powstania styczniowego z pierwszej ręki oraz przybliżyło wszystkim zebranym historię tego ważnego wydarzenia w dziejach Polski. Była to okazja do poznania wiedzy i umiejętności grup rekonstrukcyjnych, a także do obejrzenia widowiskowych pokazów salw artyleryjskich i salw z broni czarnoprochowej, które były niezwykle widowiskowe i przyciągnęły uwagę wielu widzów.
Serdecznie dziękujemy za udział w pikniku grupom rekonstrukcyjnym:
Stowarzyszenie "Michalec 1864"
Stowarzyszenie Historyczne "Ćwieki" ze Starościna
Stowarzyszenie Chorągiew Zamku w Zawieprzycach Atanazego Miączyńskiego Herbu Suchekomnaty
Dzięki Wam mogliśmy przybliżyć historię powstania styczniowego szerszej publiczności. Wasze zaangażowanie w popularyzację wiedzy o tym ważnym wydarzeniu w historii Polski jest nieocenione. Jeszcze raz dziękujemy za udział w pikniku i życzymy dalszych sukcesów w działalności rekonstrukcyjnej.
W trakcie trwania pikniku aby uatrakcyjnić i umilić czas wszystkim przybyłym na to wydarzenie, muzycznie zaprezentowali się: solistka Martyna Prus, Zespól Staszicowska Zorza z Uchań oraz Kapela Kwintesekcja Band z Uchań. Dla wszystkich gości był darmowy poczęstunek, grochówka, ciasta i napoje przygotowały Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Jarosławca i Bokini.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia -->
Poprawiony: środa, 11 października 2023 12:59
 

Info

Dzieje Uchań 1484-2009 Wydanie drugie poszerzone i uzupełnione "Od czasu wydania publikacji „Dzieje Uchań 1484-2006" minęło niecałe trzy lata. Książka ukazała się i bardzo szybko znikła, ciesząc się dużym zainteresowaniem mieszkańców naszej gminy i nie tylko. Obecnie trudno ją nabyć. Stąd Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Uchań i Okolic, korzystając z nadarzającej się okazji, postanowił wznowić wydanie, które zostało rozszerzone o życie kulturalne mieszkańców gminy Uchanie, poprawione i uzupełnione.

Więcej …

LGD Hrubieszów

Stowarzyszenie Hrubieszowskie "Lepsze Jutro" Lokalna Grupa Działania
Reklama
LGD Hrubieszów

RO EFS Zamość

Reklama

Facebook LikeBox

 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack