Zakończyły się już niestety “Ferie Zimowe z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Uchaniach”. Trwały one pięć dni od poniedziałku do piątku w dniach 16-20 stycznia 2023r. Był to bardzo aktywnie i przyjemnie spędzony czas z grami, zabawami i na wycieczce wśród rówieśników, przyjaciół, kolegów i koleżanek ze szkoły.
Realizacja Ferii Zimowych była możliwa dzięki uprzejmości Pana Wójta Gminy Uchanie - Leszka Czerwonki i możliwości pozyskania środków finansowych z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, dzięki którym mogliśmy sfinansować przejazd dzieci do Parku Trampolin i Muzeum Fortyfikacji w Zamościu, opłatę wejściówek i wyżywienia.
Pierwszy dzień ferii, poniedziałek, rozpoczęliśmy od warsztatów plastycznych, na których dzieci robiły własne, unikatowe breloczki malowane pisakiem permanentnym na papierze termokurczliwym. Był to również dzień gier zręcznościowych, logicznych i edukacyjnych a także gier sportowych z xbox360 kinect.
We wtorek wybraliśmy się do Parku Trampolin Fort Jump w Zamościu. Według opinii uczestników ferii zimowych jest to najfajniejsze miejsce w mieście . Dzieci miały do swojej dyspozycji ogromną ilość różnego rodzaju trampolin od klasycznych do rozgrzewki i zabaw grupowych poprzez ścieżki trampolinowe do nauki figur akrobatycznych aż do areny gier zespołowych i strefy Freerun i Parkour. Chyba największym zainteresowaniem cieszyły się atrakcje typu AirBag skok do basenu wypełnionego dużą poduszką powietrzną, CardioWall czyli dwie trampoliny ze ścianą interaktywną, zjeżdżalnia i ślizg na pontonie oraz tyrolką.
Drugim punktem programu naszej wycieczki było zwiedzanie Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał w Zamościu. Dzieląc się na dwie grupy zwiedziliśmy nowoczesne muzeum broni i sztuki wojennej. Jest to budynek ukryty w zrekonstruowanym wale fortecznym - Pawilon pod Kurtyną. Tam mieliśmy możliwość poznać historię rozwoju uzbrojenia militarnego i wyposażenie żołnierzy od XVI wieku do czasów II wojny światowej. Zobaczyliśmy ogromną ilość broni ręcznej, umundurowania żołnierzy, pojazdy zaprzęgowe i pancerne, armaty i moździerze, śmigłowiec Mi2, mobilna piekarnia, amfibia a nawet czołg pancerny T34, oraz wiele jeszcze innych przedmiotów, których nie sposób zapamiętać. Z pewnością trzeba to będzie zobaczyć jeszcze raz.
Kolejnym obiektem jaki zwiedziliśmy to był Arsenał, który wiele lat temu pełnił rolę zbrojowni. Znajduje się tam “Arsenał Zamojski od XVI do XIX w.”. Mogliśmy zobaczyć ogromną kolekcję broni, do której zaliczają się między innymi broń biała, broń palna i czarnoprochowa oraz umundurowanie i wyposażenie z tego okresu. Zgromadzono tam np. szpady, rapiery, halabardy oraz szable jakimi posługiwała się przed wiekami szlachta podczas różnych wypraw wojennych. Na piętrze budynku jest również wystawa czasowa poświęcona martyrologii narodu polskiego podczas wysiedleń ludności na zamojszczyźnie w czasie II wojny światowej oraz przedstawiony jest dramat Dzieci Zamojszczyzny w tamtym czasie.
W trzecim obiekcie, budynku Prochowni, zobaczyliśmy bardzo ciekawą makietę Twierdzy Zamość. Obejrzeliśmy seans multimedialny “Historia Twierdzy i Miasta Zamość”, w którym to poznaliśmy cechy, cel i sposób fortyfikacji oraz wysłuchaliśmy historię jej obrony na przestrzeni wieków.
Nasyceni ogromem ciekawej wiedzy i niezapomnianych wrażeń z wycieczki, ale głodni fizycznie, udaliśmy się na szybki posiłek. Po zaspokojeniu głodu mogliśmy spokojnie wyruszyć z drogę do domu.
Na trzeci dzień Ferii, w środę przygotowaliśmy Zabawę Karnawałową z popularnymi grami i zabawami towarzyskimi a na zakończenie spotkania pizza dla wszystkich.
Kolejny dzień Ferii Zimowych, to dzień kulinarny. Uczestnicy mieli za zadanie ulepić jak największą ilość pierogów przy tym nauczyć się jak przygotować ciasto, jak je wyrobić, ugnieść, rozwałkować, wykroić i przygotować do lepienia. Przygotowany został farsz z sera i ziemniaków oraz farsz mięsny z kaczki i indyka. Każdy z uczestników miał okazję doświadczyć każdego etapu przygotowania tej popularnej potrawy. Instruktorami i przewodnikami tego dnia były Panie z wieloletnim doświadczeniem kulinarnym, członkinie Kół Gospodyń Wiejskich i świetne kucharki, Pani Teresa Łubiarz oraz Pani Irena Serafin. Panie, za poświęcenie swojego czasu i fachowy instruktarz otrzymały z rąk Pana Szymona Patkowskiego Sekretarza Gminy Uchanie pamiątkowe podziękowanie oraz drobny upominek. Z zasady wszystko co przygotujemy sami smakuje najlepiej i tak oto ponad 200 sztuk pierogów zniknęło z półmisków w ciągu kilkunastu minut. Super zabawa a przy tym nauka w każdym wieku .
W ostatni dzień były zabawy muzyczne, np. jaka to melodia i karaoke. Dla najbardziej aktywnych uczestników były płyty z autografami od zespołu Defis, które wręczył zwycięzcom członek zespołu i instruktor muzyki w naszym ośrodku Pan Krzysztof Jasiuk.