IMG_1371-.jpg
IMG_1297-.jpg
IMG_5998.jpg
IMG_2113.jpg
IMG_5093.jpg
IMG_0530.jpg
IMG_3423.jpg
IMG_1716.jpg
IMG_5065.jpg
IMG_6369.jpg
IMG_6761.jpg
IMG_7057.jpg
IMG_1144.jpg
IMG_5437.jpg
IMG_1440.jpg
IMG_2609.jpg
IMG_3813.jpg
IMG_7030.jpg
IMG_6452.jpg
IMG_7449.jpg

Gminny Ośrodek Kultury w Uchaniach

Gminny Ośrodek Kultury w Uchaniach

Szukaj w serwisie

Sonda

Czy instytucje kultury są potrzebne gminom?
 

Gości Online

Naszą witrynę przegląda teraz 8 gości 

Statystyki

Użytkowników : 7
Artykułów : 623
Zakładki : 15
Odsłon : 1350496

GBP UCHANIE

Biblioteka Uchanie:
Reklama

NAPRAWA KOMPUTERÓW

Reklama

SERWIS SAMOCHODOWY

Reklama
Strona główna / Wydarzenia / 81 rocznica wysiedlenia ludności z terenu Gminy Uchanie - 14 stycznia 2024
81 rocznica wysiedlenia ludności z terenu Gminy Uchanie - 14 stycznia 2024 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 15 stycznia 2024 00:00
81 rocznica wysiedlenia Uchań - 14 stycznia 2024
Czasy okupacji hitlerowskiej zaznaczyły się w dziejach Zamojszczyzny pasmem szczególnie tragicznych wydarzeń. Wysiedlenia, pacyfikacje, masowe egzekucje utworzyły jedyny w swoim rodzaju obraz martyrologii narodu polskiego. Decyzją Hitlera z marca 1941 r. tereny te, w ramach tzw. Generalnego Planu Wschodniego przeznaczone zostały do zniszczenia. W wyniku realizacji tego planu miasto Zamość i cały region zamojski, w tym także Gmina Uchanie doznały najpotworniejszej w dziejach cywilizowanej ludzkości zbrodni.
W pamięci ludzi zacierają się daty, nazwiska, twarze z tych strasznych okupacyjnych lat, lecz wstrząsające wspomnienia pozostają na zawsze. Pamięć o tym co przeżyli mieszkańcy naszej gminy musi przetrwać w naszych sercach jak najdłużej. Niech następne pokolenia pamiętają o tych strasznych czasach i nigdy nie doznają koszmaru wojny.
Aby uczcić pamięć tamtych tragicznych dni w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia N.M.P. w Uchaniach odprawiona została Msza Święta w intencji osób wysiedlonych. Mszę Świętą celebrował ks. Dariusz Bajwoluk proboszcz Parafii Uchanie, a także ks. Kazimierz Szerement emeryt.
Przy pomniku „Obrońcom Ojczyzny" w miejscowym parku złożone zostały wieńce i znicze przez władze samorządowe na czele Panem Leszkiem Czerwonką - Wójtem Gminy Uchanie, a także Panem Sławomirem Mikitą - Za-cą przewodniczącego Rady Gminy Uchanie i Panem Grzegorzem Bogutem - Radnym Gminy Uchanie, jak również przez organizacje kombatanckie, harcerzy i zuchów oraz młodzież szkolną.
W sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Uchaniach przygotowany został krótki tematyczny program artystyczny. Wiersze „Dzieci Zamojszczyzny”, „Pamięć o wysiedleniu” i „Wysiedlenie” autorstwa Pani Krystyny Śmiech z Rozkoszówki oraz wiersz „Wysiedlenie” autorstwa Pani Haliny Kidawy-Gruszki, dawnej mieszkanki Dębiny z tomiku wierszy „Okruchy wspomnień” przedstawili Zuchy z 3 Gromady Zuchowej im. Marii Konopnickiej w Uchaniach. Dzieci do występu przygotował dh Andrzej Rosiński. Trzy piękne utwory „Macie nadzieję”, „To nie sztuka wybudować nowy dom” i „Nadzieja” zaprezentowała Pani Anna Wróblewska. Mieliśmy również możliwość obejrzeć dwa filmy dotyczące akcji wysiedleńczych na Zamojszczyźnie. „Poznaj mojego dziadka”, którego głównym bohaterem jest Pan Tadeusz Brzuchala – Prezes Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i byłych Więźniów Politycznych Koła Gminnego w Uchaniach. „W 1943 roku wysiedlono powiat hrubieszowski. Również Mariannę z mężem i trojgiem dzieci: Janią, Tadziem i Mieciem. Wszyscy trafili do obozu przejściowego w Zamościu. W obozie panowały choroby i wszechobecne wszy. Najmłodszy synek, 3-letni Miecio zmarł z wycieńczenia. Kiedy po wyzwoleniu obozu rodzina wróciła do swojej wsi okazało się, że dom i obejście zostały spalone. Przez 10 lat tułali się od stodoły do stodoły. Średni syn, Tadeusz, i najstarsza siostra, Janina, przeżyli wojnę. Teraz opowiedzieli o swoich wspomnieniach z dzieciństwa przed kamerą.” Kolejny film był to „Dzieci Zamojszczyzny” z 1999 roku. „Film opowiada o realizacji przez hitlerowców planu wysiedleń Polaków, rozpoczętego na Zamojszczyźnie w listopadzie 1942 roku. Najtragiczniejszy los spotkał dzieci. Odebrane rodzicom ginęły w transportach do obozów lub były wywożone do Niemiec. Tylko nielicznym udało się ocaleć.”

Poprawiony: czwartek, 18 stycznia 2024 09:39
 

Info

Dzieje Uchań 1484-2009 Wydanie drugie poszerzone i uzupełnione "Od czasu wydania publikacji „Dzieje Uchań 1484-2006" minęło niecałe trzy lata. Książka ukazała się i bardzo szybko znikła, ciesząc się dużym zainteresowaniem mieszkańców naszej gminy i nie tylko. Obecnie trudno ją nabyć. Stąd Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Uchań i Okolic, korzystając z nadarzającej się okazji, postanowił wznowić wydanie, które zostało rozszerzone o życie kulturalne mieszkańców gminy Uchanie, poprawione i uzupełnione.

Więcej …

LGD Hrubieszów

Stowarzyszenie Hrubieszowskie "Lepsze Jutro" Lokalna Grupa Działania
Reklama
LGD Hrubieszów

RO EFS Zamość

Reklama

Facebook LikeBox

 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack