S1070059.jpg

Dożynki Parafialno-Gminne - 15 sierpnia 2020 PDF Drukuj Email
poniedziałek, 17 sierpnia 2020 00:00
Dożynki parafialno-gminne - Uchanie 15 sierpnia 2020
W dniu 15 sierpnia 2020 roku odbyła się uroczysta Dożynkowa, Dziękczynna Msza Święta za udane zbiory. Mszę Święta poprzedził kolorowy orszak dożynkowy, który przeszedł ulicami Uchań spod budynku Urzędu Gminy w Uchaniach na miejsce uroczystości przy kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia N.M.P. w Uchaniach.   Po przybyciu na miejsce uroczystości głos zabrał Pan Leszek Czerwonka - Wójt Gminy Uchanie oraz Pani Aneta Karpiuk - Starosta Powiatu Hrubieszowskiego. Oficjalnie podziękowali wszystkim rolnikom naszej gminy za ogromny trud i poświęcenie swojej ciężkiej pracy, za przygotowanie pięknych wieńców dożynkowych oraz obecność i uczestnictwo w uroczystościach dożynkowych. Mszę Świętą celebrowali ks. Dariusz Bajwoluk – proboszcz parafii Uchanie oraz ks. Krzysztof Cyranowski – wikariusz parafii Uchanie. W trakcie Mszy Świętej poświęconych zostało czternaście pięknych wieńców dożynkowych przygotowanych własnoręcznie przez mieszkańców naszej gminy. Na zakończenie przedstawiony został przez ks. proboszcza protokół z rozstrzygnięcia konkursu na „Najładniejszy wieniec dożynkowy”. Na czele z Orkiestrą Dętą z Uchań  barwny orszak dożynkowy wrócił przed budynek Urzędu Gminy. W Sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Uchaniach wręczone zostały dyplomy i nagrody finansowe za przygotowanie wieńców dożynkowych.
Komisja Konkursowa w składzie Przewodniczący - ks. Dariusz Bajwoluk, Monika Szumiło – Z-ca Wójta Gminy Uchanie , Bożena Kuśmierczuk – Inspektor ds. obsługi samorządu terytorialnego, oświaty, kultury i sportu dokonała oceny czternastu wieńców dożynkowych zaprezentowanych podczas dożynek parafialno-gminnych w Uchaniach. Komisja brała pod uwagę następujące kryteria: - zastosowanie autentycznych ludowych, starych wzorów zapamiętanych przez najstarszych mieszkańców, - wykorzystanie materiałów związanych ze świętem plonów np. kłosy, ziarno, warzywa, owoce, zioła kwiaty. – wygląd zewnętrzny (walory estetyczne, technika, materiał, kształt, kolor, kompozycja. – technika wykonania wieńca i stopień trudności.
Na tej podstawie Komisja przyznała następujące miejsca i nagrody finansowe ufundowane przez samorząd Gminy Uchanie:
I miejsce i nagroda w wysokości 800zł dla KGW Miedniki,
II miejsce i nagroda w wysokości 700zł dla KGW Gliniska
III miejsce i nagroda w wysokości 600zł dla KGW Uchanie
III miejsce i nagroda w wysokości 600zł dla KGW Pielaki
Oraz wyróżnienia i nagrody finansowe w wysokości 500zł dla: KGW Wola Uchańska, Sołectwo Aurelin, KGW Staszic, KGW Drohiczany, KGW Chyżowice, KGW Jarosławiec, KGW Mojsławice, Sołectwo Putnowice Górne, Stowarzyszenie Przyjaciół Teratyna, Pani Dorota Kogut z Bokinii.
Komisja serdecznie dziękuje wszystkim biorącym udział w konkursie grupom za przygotowanie i prezentację wieńców dożynkowych.

Poprawiony: poniedziałek, 17 sierpnia 2020 10:12

.