S1050024.jpg

Strona główna / Wydarzenia / Uroczystości paatriotyczne przy pomniku w Pielakach - 15 września 2019
Uroczystości paatriotyczne przy pomniku w Pielakach - 15 września 2019 PDF Drukuj Email
środa, 18 września 2019 00:00
Uroczystości paatriotyczne przy pomniku w Pielakach - 15 września 2019

W niedzielę 15 września 2019r przy pomniku w Pielakach odbyły się uroczyste obchody 75 rocznicy pomordowanych żołnierzy AK i ludności cywilnej w czasie II Wojny Światowej.
Organizatorami wydarzenia byli: Wójt Gminy Uchanie, Światowy Związek Żołnierzy AK Koło Rejonowe Uchanie, 2 Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy im. Henryka Dobrzańskiego „ Hubala” w Hrubieszowie, Parafia Uchanie, KGW Pielaki, Sołectwo Pielaki oraz OSP Pielaki.
Mszę świętą w intencji ofiar tragicznych wydarzeń odprawił ks. Dariusz Bajwoluk – Proboszcz Parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Uchaniach.

Przed Mszą Świętą głos zabrał Leszek Czerwonka – Wójt Gminy Uchanie, który w swoim wystąpieniu odniósł się do tragicznych wydarzeń z okresu II Wojny Światowej jak również por. Andrzej Jaroszyński – Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Koło Rejonowe Uchanie, który przedstawił rys historyczny.
Po Mszy Świętej odbył się apel pamięci oraz złożenie zniczy i wiązanek kwiatów przy pomniku.
W uroczystościach udział wzięli: Księża Parafii Uchanie – Ks. Dariusz Bajwoluk – proboszcz oraz Ks. Krzysztof Cyranowski – wikariusz. Wójt Gminy Uchanie Leszek Czerwonka oraz zastępca Wójta Monika Szumiło. Robert Bodziacki – Przewodniczący Rady Gminy Uchanie oraz Piotr Czapski – zastępca Przewodniczącego Rady wraz z Radnymi. Sławomir Zawiślak - Posła na Sejm RP, Prezes ŚZŻAK Koło Rejonowe Zamość . Pułk. Jakub Grabowski – Dowódca 2 pułk. Rozpoznawczego w Hrubieszowie. Asp. Sztab. Andrzej Kozielewicz – Kierownik Posterunku Policji w Trzeszczanach, St. Kpt. Piotr Gronowicz – Komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Hrubieszowie. Kpt. Szymon Senkowski – Z-ca Komendanta Placówki Straży Granicznej w Horodle. Por. Marek Kruk – Placówka Straży Granicznej w Hrubieszowie. St. Chorąży Andrzej Rosiński – Placówka Straży Granicznej w Horodle. Mariusz Nagadowski – Nadleśniczy Nadleśnictwa Strzelce. Poczty Sztandarowe Armii Krajowej: Koło Rejonowe Zamość, Koło Rejonowe Stary Zamość, Koło Rejonowe Hrubieszów, Koło Rejonowe Mircze, Koło Rejonowe Trzeszczany, Koło Rejonowe Komarów, Koło Rejonowe Grabowiec, Koło Rejonowe Skierbieszów, Koło Rejonowe Uchanie. Poczet Sztandarowy ZKRP i BWP. Poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Uchaniach. Poczet Straży Pożarnej w Uchaniach. Tadeusz Brzuchala – Prezes Związku Kombatantów RP i BWP. Sławomir Pawelec – Dyrektor Banku Spółdzielczego w Białopolu O / Uchanie. Stefania Kulik – Skarbnik Urzędu Gminy Uchanie. Marzena Zarek – Wrzyszcz – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Uchaniach. Marta Momot – Cymborska – Sołtys Wsi Pielaki. Tomasz Stopa – Prezes Straży Pożarnej w Pielakach. Sławomir Cymborski – Komendant Straży Pożarnej w Pielakach. Honorata Stopa – Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Pielakach, Delegacja Koła Gospodyń Wiejskich z Rozkoszówki. Drużyna Harcerzy i Zuchów z Suśca. Drużyna Harcerzy i Zuchów z Uchań.
Kompanię honorową wystawił 2 Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy im. Henryka Dobrzańskiego „ Hubala” w Hrubieszowie. Dowódcą kompanii był por. Piotr Wiśniewski. Apel poległych przeprowadził por. Ernest Kamiński.
W dalszej części uroczystości przy świetlicy wiejskiej w Pielakach głos zabrał Poseł na Sejm RP oraz Prezes ŚZŻAK okręgu Zamość Sławomir Zawiślak, który po przemówieniu wręczył odznaczenia za zasługi dla ŚZŻAK Okręg Zamość Panu Stanisławowi Kucharskiemu oraz st. kpt. Piotrowi Gronowiczowi.
Na scenie w części rozrywkowej wystąpiły zespoły śpiewacze i grupy dziecięce działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Uchaniach, Zespół Ludowy "Staszicowiacy" z Jarosławca, Zespół wokalno-instrumentalny "Zorza" z Uchań, kapela Kwinte-Sekcja Band, młodzieżowa grupa wokalna "Zawsze Razem", duet taneczny Wiktoria i Oliwka, solistka Dominika Szumiło. Koncerty zagrały również nasze lokalne zespoły muzyczne "Riders", "Combat" i "Orion" a także DJ S.T.E.FUN.

Fot. Dariusz Daszuk

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia.
Poprawiony: czwartek, 19 września 2019 11:36

Zapraszamy do odwiedzania Galerii zdjęć GOK-u.