IMG_2027-.jpg
IMG_5943.jpg
IMG_4904.jpg
IMG_7544.jpg
IMG_1712.jpg
IMG_7073.jpg
IMG_5013.jpg
IMG_4602.jpg
DSC_0577.jpg
IMG_6674.jpg
DSC_0087.jpg
IMG_4421.jpg
IMG_2945.jpg
IMG_6066.jpg
IMG_5998.jpg
IMG_5441.jpg
IMG_1144.jpg
IMG_6293.jpg
IMG_3753.jpg
IMG_1157-.jpg

Gminny Ośrodek Kultury w Uchaniach

Gminny Ośrodek Kultury w Uchaniach

Szukaj w serwisie

Sonda

Czy instytucje kultury są potrzebne gminom?
 

Gości Online

Naszą witrynę przegląda teraz 21 gości 

Statystyki

Użytkowników : 217
Artykułów : 539
Zakładki : 15
Odsłon : 879146

GBP UCHANIE

Biblioteka Uchanie:
Reklama

NAPRAWA KOMPUTERÓW

Reklama

SERWIS SAMOCHODOWY

Reklama
Strona główna / Wydarzenia / XIX Powiatowy Przegląd Piosenki Żołnierskiej i Partyzanckiej - Teratyn 15 sierpnia 2019
XIX Powiatowy Przegląd Piosenki Żołnierskiej i Partyzanckiej - Teratyn 15 sierpnia 2019 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 16 sierpnia 2019 00:00
XIX Powiatowy Przegląd Piosenki Żołnierskiej i Partyzanckiej - Teratyn 15 sierpnia 2019
Dnia 15 sierpnia 2019 roku na placu przy Szkole Podstawowej w Teratynie odbył się już po raz dziewiętnasty Powiatowy Przegląd Piosenki Żołnierskiej i Partyzanckiej. Nie bez powodu nasz Konkurs Piosenki corocznie organizowany jest dnia 15 sierpnia. To dzień w którym obchodzone jest "Święto Wojska Polskiego – święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Wprowadzone ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r. (Dz.U. z 1992 r. nr 60, poz. 303), obowiązującą od 13 sierpnia 1992. Święto to przypada w dzień ustawowo wolny od pracy, ponieważ 15 sierpnia jest również liturgicznym świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, dla którego ustawodawca wprowadził wolne.
Wojsko Polskie od początku uzyskania niepodległości przez państwo polskie w 1918 roku w znakach, nazwach, ceremoniale i wewnętrznej strukturze podkreślało swój historyczny rodowód i swą tradycję, rozumianą jako trwanie państwa oraz ciągłość istnienia jego zbrojnego ramienia.
Kultywowanie tradycji oręża polskiego było jednym z istotnych czynników integrujących armię oraz umacniało jego więzi ze społeczeństwem. Szczególnym tego przykładem były święta wojskowe, uroczyście obchodzone w armii II Rzeczypospolitej. Do tych tradycji nawiązują obecnie żołnierze Wojska Polskiego.
W okresie II Rzeczypospolitej Święto Żołnierza obchodzono dla upamiętnienia walk w obronie Ojczyzny toczonych w 1920 roku. Wybrano dzień 15 sierpnia, gdyż w tym dniu w 1920 roku w godzinach nocnych pierwsze oddziały 21 Dywizji Górskiej rozpoczęły forsowanie Wieprza pod Kockiem. Rozpoczęto w ten sposób kontrofensywę, w wyniku której rozbito wojska rosyjskiego Frontu Zachodniego pod dowództwem Michaiła Tuchaczewskiego.

Ustanowienie Święta Żołnierza sankcjonował rozkaz Ministra Spraw Wojskowych gen. broni Stanisława Szeptyckiego nr 126 z dnia 4 sierpnia 1923 roku. Podano w nim:
W dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w walkach z wiekowym wrogiem o całość i niepodległość Polski.
Święto Żołnierza nie zostało nigdy odwołane równorzędnym lub wyższym aktem. Obchodzono je uroczyście w okresie II wojny światowej w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie i w Wojsku Polskim do 1947 roku. W następnych latach zaniechano jego obchodów i ustanowiono Dzień Wojska Polskiego (12 października) – upamiętniając w ten sposób chrzest bojowy 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki pod Lenino.

W latach 1990–1992 Święto obchodzono w dniu 3 maja, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Prezydent Lech Kaczyński dokonuje przeglądu oddziałów Wojska Polskiego przed defiladą w dniu Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia 2007 w Warszawie.

Ustawa sejmowa z dnia 30 lipca 1992 przywróciła obchody Święta Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia. Tegoż roku po raz pierwszy w dniu 15 sierpnia odbyły się centralne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie". (źrodło: wikipedia.pl)
Przesłuchania konkursowe rozpoczęły dzieci z nowo powstałych w Uchaniach drużyn harcerzy i zuchów piosenkami: "Harcerz i Harcerka" oraz  "Szara Lilijka"
W konkursie udział wzięło dwudziestu sześciu wykonawców w tym soliści i duety.
Komisja konkursowa w składzie:
Pan Paweł Kłosiński - Pracownik Wydziału Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Starostwa Powiatowego w Hrubieszowie,
Pan Adam Szabat - wokalista, kompozytor, autor tekstów piosenek, trener wokalny Hrubieszowskiej Akademii Śpiewu, członek Hrubieszowskiego Towarzystwa Muzycznego,
Pan Robert Szabat - wokalista, gitarzysta, lider zespołów "Peuderia" i "Mayer House", autor tekstów, współorganizator charytatywnego koncertu rockowego "Hroobstock" na rzecz oddziału dziecięcego hrubieszowskiego szpitala.
Po przesłuchaniu wszystkich wykonawców postanowiła przyznać:
W kategorii zespół śpiewaczy z kapelą:
I miejsce "Kresowianki" z Żabcza
II miejsce "Ostrowiacy" z Ostrówka
III miejsce "Lotos" z Kapelą z Werbkowic
W kategorii zespół śpiewaczy z podkładem muzycznym lub instrumentem:
I miejsce "Hubal"
II miejsce "Zorza" z Uchań
III miejsce "Druga Młodość" ze Strzyżowa
W kategorii solista:
Nagroda główna - Dominika Szumiło
W kategorii duet:
Nagroda Główna - Marcelina i Ania
Nagrody wręczali: Pani Maryla Symczuk - Starosta Powiatu Hrubieszowskiego, Pan Leszek Czerwonka - Wójt Gminy Uchanie, Pani Anna  Kusiak-Janiec - Z-ca Dyrektora Lubelskiego Oddziału Regionalnego ARiMR.
Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy, puchary i nagrody rzeczowe.
Dziękujemy bardzo serdecznie wszystkim uczestnikom, miłośnikom piosenki żołnierskiej, którzy są obecni zawsze od wielu lat na naszym przeglądzie i razem z nami świętują w tym dniu uroczyście Święto Wojska Polskiego.
Organizatorem Przeglądu Piosenki Żołnierskiej i Partyzanckiej Uchanie 2019 - Teratyn 15 sierpnia 2019 jest Gminny Ośrodek Kultury w Uchaniach przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatu Hrubieszowskiego oraz Urzędu Gminy w Uchaniach.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia --> TUTAJ
Poprawiony: czwartek, 22 sierpnia 2019 13:16
 

Info

Zapraszamy do odwiedzania Galerii zdjęć GOK-u.

LGD Hrubieszów

Stowarzyszenie Hrubieszowskie "Lepsze Jutro" Lokalna Grupa Działania
Reklama
LGD Hrubieszów

RO EFS Zamość

Reklama

Facebook LikeBox

 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack