Strona główna / Wydarzenia / Uroczystości religijno-patriotyczne w lesie we wsi Staszic - 16 czerwca 2019
Uroczystości religijno-patriotyczne w lesie we wsi Staszic - 16 czerwca 2019 PDF Drukuj Email
poniedziałek, 17 czerwca 2019 00:00
Las Staszic - 16 czerwca 2019
W niedzielę 16 czerwca 2019 w lesie we wsi Staszic przy pomniku „Pamięci pomordowanych Polaków w latach 1939-1947…” odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne.
Organizatorami wydarzenia byli Wójt Gminy Uchanie, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość Koło Rejonowe Uchanie, Gminny Ośrodek Kultury w Uchaniach, Parafia Uchanie oraz mieszkańcy miejscowości Staszic. Mszę Świętą w intencji ofiar tragicznych wydarzeń odprawił ks. Kszysztof Cyranowski. Przed Mszą Świętą odbył się krótki program artystyczny, w którym wystąpiły dziewczynki z grupy wokalnej "Zawsze Razem" z GOK w Uchaniach. Głos zabrał również Pan Andrzej Jaroszyński - Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Rejonowe w Uchaniach oraz Pani Grażyna Mirska - Prezes  27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej w Hrubieszowie. Po Mszy Świętej odbył się apel pamięci oraz złożenie zniczy i wiązanek kwiatów przy pomniku.
W uroczystości udział wzięli: Księża Parafi Uchanie - Ks. kanonik Kazimierz Stelmaszczuk – proboszcz oraz Ks. Krzysztof Cyranowski – wikariusz. Wójt Gminy Uchanie Leszek Czerwonka. Prezes 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej z Hrubieszowa Pani Grażyna Mirska wraz z delegacją. Poczet sztandarowy Światowego Związku Żołnierzy AK Koło Rejonowe Uchanie na czele z Prezesem Andrzejem Jaroszyńskim. Poczet sztandarowy Związku Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych Koło Gmina Uchanie z Panem Tadeuszem Brzuchalą – Prezesem Koła. Poczet sztandarowy Gimnazjum im. Ks. Stanisława Staszica w Uchaniach z/s w Jarosławcu z Dyrektorem Panią Krystyną Król. Poczet sztandarowy Ochotniczej Straży Pożarnej w Uchaniach. Przewodniczący Rady Gminy Uchanie Robert Bodziacki wraz z Radnymi. Delegacja Koła Gospodyń Wiejskich wsi Staszic: Małgorzata Strzelecka – Przewodnicząca Koła oraz Barbara Wrzyszcz i Teresa Babulska. Rodziny pomordowanych i mieszkańcy gminy Uchanie. nowo powstała druzyna harcerzy i zuchów działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Uchaniach w partnerstwie ze Szkołą Podstawową w Uchaniach.Orkiestra Dęta z Uchań.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia --> TUTAJ
Poprawiony: wtorek, 18 czerwca 2019 13:24

Dzieje Uchań 1484-2009 Wydanie drugie poszerzone i uzupełnione "Od czasu wydania publikacji „Dzieje Uchań 1484-2006" minęło niecałe trzy lata. Książka ukazała się i bardzo szybko znikła, ciesząc się dużym zainteresowaniem mieszkańców naszej gminy i nie tylko. Obecnie trudno ją nabyć. Stąd Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Uchań i Okolic, korzystając z nadarzającej się okazji, postanowił wznowić wydanie, które zostało rozszerzone o życie kulturalne mieszkańców gminy Uchanie, poprawione i uzupełnione.