Strona główna / Wydarzenia / Obchody 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę - Uchanie 11 listopada 2018
Obchody 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę - Uchanie 11 listopada 2018 PDF Drukuj Email
niedziela, 11 listopada 2018 00:00
Dożynki Gminne - Uchanie 19 sierpnia 2018Dnia 11 listopada 2018 obchodziliśmy uroczyście w Gminie Uchanie, tak jak w całej Polsce, Jubileuszową 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się licznie zebranym także w tym roku barwnym pochodem, w którym uczestniczyli: władze samorządowe, Orkiestra Dęta z Uchań, organizacje kombatanckie z terenu gminy Uchanie, nauczyciele i uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Uchaniach i Gimnazjum w Jarosławcu, pracownicy Urzędu Gminy i jednostek podległych oraz mieszkańcy naszej gminy. Mszę Świętą w intencji Ojczyzny odprawił ks. kanonik Kazimierz Stelmaszczuk - proboszcz parafii pw Wniebowzięcia N.M.P. w Uchaniach. Na cmentarzu grzebalnym w Uchaniach w miejscu pamięci narodowej przy  Pomniku Nieznanego Żołnierza złożone zostały wieńce i wiązanki kwiatów przez poszczególne delegacje. Wieńce kolejno złożyli:
- Pani Maria Gumieniak - Wójt Gminy Uchanie oraz Pan Tomasz Ożóg - Sekretarz Urzędu Gminy;
- Pan Leszek Czerwonka - Wójt elekt Gminy Uchanie i Pan Sławomir Mikita - Radny Rady Gminy w Uchaniach;
- w imieniu Nadleśnictwa Strzelce Pan Radosław Kalisz;
- przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Rejonowe Uchanie - Pan Andrzej Jaroszyński - Prezes ŚZŻAK Koło Rejonowe Uchanie, Pani Jolanta Kusik, Pan Leszek Wojda i Pan Krzysztof Wrzyszcz;
- przedstawiciele Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Koło Rejonowe Nr. 47 w Uchaniach - Pani Stefania Markiewicz, Pan Tadeusz Brzuchala i Pani Jadwiga Wolik.
Na początku listopada po raz XVIII wystartowała sztafeta "Ogień Niepodległości", organizowana przez Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Zgierz. Na cmentarzu legionistów odbyły się uroczystości z udziałem lokalnych władz, duchownych, okolicznych mieszkańców oraz młodzieży i władz z Polski. Podczas tych uroczystości uczestnicy sztafety pobrali ogień z mogiły na cmentarzu w Polskim Lasku (pod Kościuchnówką) na Ukrainie i wyruszyła z nim w prawie 700 km trasę rowerową na centralne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Warszawie. Na trasie przejazdu sztafety rowerowej "Ogień Niepodległości" pobrali uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Teratynie, Gimnazjum im. Stanisława Staszica w Jarosławcu oraz bardzo licznie zebrani z polskimi flagietkami w rękach uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Uchaniach. W dniu obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada złożyli  "Ognień Niepodległości" w miejscu pamięci narodowej przy pomniku Nieznanego Żołnierza w Uchaniach.
Nie był to jednak koniec jubileuszowych obchodów Narodowego Święta Niepodległości. O godzinie 13:00 przy Hrubieszowskim Ośrodku Sportu i Rekreacji wystartował bieg pod nazwą "Biegamy Razem dla Niepodległej", w którym to udział wzięła silna grupa biegaczy amatorów i zagrzewających do biegu kibiców reprezentująca Gminę Uchanie. Biegacze mieli do przebycia dystans 5km ulicami Hrubieszowa. Wszyscy dotarli do mety oczywiście z radością i uśmiechem na twarzy. Dodatkowo nasz kolega Darek Daszuk wziął udział w jeszcze jednym tego dnia "Biegu Niepodległości", tym razem w Chełmie na dystansie 10km, za ukończenie którego otrzymał piękny bało-czerwony medal w kształcie terytorium Polski. Wspierany oczywiście tego dnia kilkuosobową grupą kibiców reprezentującą Gminę Uchanie.

Zdjęcia z biegu "Biegamy Razem dla Niepodległej" w Hrubieszowie pochodzą z profilu facebook Hrubieszowskiego Ośrodka Sportu i Rekrekreacji
"Biegamy Razem dla Niepodległej"

oraz hrubieszowskiego portalu informacyjnego LubieHrubie.pl

Galeria zdjęć z wydarzenia do obejrzenia TUTAJ. Zapraszamy
Więcej zdjęć na Google Photos do obejrzenia >>>TUTAJ<<<
Więcej informacji na profilu GOK-u na Facebooku https://www.facebook.com/gokuchanie/
Poprawiony: niedziela, 18 listopada 2018 14:28

prowadzi zapisy do dziecięcych i młodzieżowych kół zainteresowań
- taneczne dla dzieci
- wokalne
- plastyczne

Zachęcamy bardzo serdecznie dzieci i młodzież do odwiedzania naszego ośrodka.