IMG_4904.jpg
IMG_0624.jpg
IMG_6987.jpg
IMG_6221.jpg
IMG_6674.jpg
IMG_4067.jpg
IMG_1149.jpg
IMG_3384.jpg
IMG_0591.jpg
IMG_6076.jpg
IMG_4604.jpg
IMG_5226.jpg
IMG_2726.jpg
IMG_3084.jpg
IMG_6605.jpg
IMG_3349.jpg
S1050024.jpg
IMG_0086.jpg
IMG_5647.jpg
IMG_3423.jpg

Gminny Ośrodek Kultury w Uchaniach

Gminny Ośrodek Kultury w Uchaniach

Szukaj w serwisie

Sonda

Czy instytucje kultury są potrzebne gminom?
 

Gości Online

Naszą witrynę przegląda teraz 43 gości 

Statystyki

Użytkowników : 243
Artykułów : 546
Zakładki : 15
Odsłon : 963772

GBP UCHANIE

Biblioteka Uchanie:
Reklama

NAPRAWA KOMPUTERÓW

Reklama

SERWIS SAMOCHODOWY

Reklama
Strona główna / Wydarzenia / Dożynki Gminne - Uchanie 19 sierpnia 2018
Dożynki Gminne - Uchanie 19 sierpnia 2018 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 20 sierpnia 2018 00:00
Dożynki Gminne - Uchanie 19 sierpnia 2018Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy a także zadowolenie z pomyślnie zakończonych żniw i ogromna wdzięczność za udane zbiory. Tak dawniej, jak i dziś dożynki są ważne dla wszystkich, bo przypominają o trudnej pracy rolnika i randze tego zawodu, dzięki któremu na stoły w naszych domach trafia polski chleb.
Od wieków wpisują się w tradycję ludową. Są symbolem dorobku, ciężkiej pracy rolników i stanowią wyraz hołdu społeczności wiejskiej najściślej związanej z gospodarstwem i ziemią. My również dbamy aby ta staropolska tradycja nigdy nie zaginęła organizując każdego roku w naszej gminie dziękczynne Dożynki w podzięce rolnikom za udane zbiory.
Tradycyjnie jak co roku Dożynki w Gminie Uchanie rozpoczynają się od przemarszu korowodu dożynkowego na miejsce gdzie będą się odbywały uroczystości dożynkowe. W tym roku ponownie święto plonów odbywa się na stadionie sportowym w Uchaniach. Korowód prowadziły pięknie ubrane w stroje ludowe dzieci uczęszczające na koła zainteresowań do Gminnego Ośrodka Kultury w Uchaniach. Następnie w rytmie marsza prowadziła korowód Orkiestra Dęta z Uchań. Za nimi ustawiły się poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych, organizacji kombatanckich i szkół z terenu Gminy Uchanie. Dalej szli starości dożynkowi niosąc piękny chleb wypieczony z tegorocznych plonów prowadząc jednocześnie delegacje z wieńcami dożynkowymi. Korowód dożynkowy zamykały władze gminy, zaproszeni goście, pracownicy urzędu gminy i mieszkańcy gminy.
Polową Dziękczynną Mszę Świętą w intencji rolników odprawił ks. kanonik Kazimierz Stelmaszczuk proboszcz parafii Uchanie.
W naszym kraju chleb to szczególny symbol urodzaju i dostatku, szacunku i oddania. To nieodłączny element polskiej gościnności i dzielenia się nim z drugim człowiekiem. Chleb z tegorocznych plonów podczas pieśni obrzędowej uroczyście przekazali starostowie dożynek Pani Beata Sulej-Kucharska i Pan Grzegorz Kucharski na ręce gospodarzy Gminy Uchanie Pani Marii Gumieniak Wójta Gminy Uchanie i Pana Janusza Tokarczuka Radnego Gminy Uchanie i sołtysa sołectwa Uchanie, ci natomiast przekazali go następnie proboszczowi naszej parafii ks. kan. Kazimierzowi Stelmaszczukowi. Firma Handlowa „ARS” z Jarosławca  Państwa
Renaty i Artura Skrzypa, tradycyjnie upiekła przepiękny dożynkowy chleb.
Tegoroczne wieńce dożynkowe przygotowali: Koło Gospodyń Wiejskich z Uchań, Sołectwo Rozkoszówka, Sołectwo Drohiczany, Wiejski Dom Kultury w Jarosławcu,  Koło Gospodyń Wiejskich Wola Uchańska, Sołectwo Putnowice Górne. Podczas Mszy Św. ks. kan. Kazimierz Stelmaszczuk w asyście ks. Stanisława Błaszczuka proboszcza parafii Teratyn, władz gminy i starostów poświęcił te przepięknie wykonane wieńce dożynkowe. Wspólnie również po zakończeniu Mszy Św. podzielili się chlebem z wszystkimi uczestnikami dożynek.
Jak co roku również ogłaszany jest konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy i najciekawszy stół dożynkowy. W tym roku przygotowanych zostało sześć wieńców dożynkowych i cztery stoły dożynkowe.
Stoły Dożynkowe przygotowali: Koło Gospodyń Wiejskich Uchanie, Sołectwo Rozkoszówka, Koło Gospodyń Wiejskich Wola Uchańska, Wiejski Dom Kultury w Jarosławcu.
W kategorii na "Najładniejszy wieniec dożynkowy"
I miejsce otrzymały: KGW Uchanie i WDK Jarosławiec,
II miejsce: KGW Wola Uchańska i Sołectwo Rozkoszówka,
III miejsce: Sołectwo Drohiczany i Sołectwo Putnowice Górne.
W kategorii na "Najciekawszy stół dożynkowy"
I miejsce otrzymało: KGW Uchanie,
II miejsce: KGW Wola Uchańska i Sołectwo Rozkoszówka,
III miejsce: WDK Jarosławiec.
Wszyscy otrzymali nagrody pieniężne, pamiątkowe podziękowania i dyplomy. Nagrody ufundowała Pani Maria Gumieniak Wójt Gminy Uchanie.
Wystawę płodów rolnych, przygotował Pan Kamil Graf pracownik Zespołu Doradztwa Rolniczego w Hrubieszowie. W godzinach popołudniowych odwiedziła nas Powiatowa Państwowa Straż Pożarna w Hrubieszowie, obejrzeć można było sprzęt wykorzystywany przy akcjach ratunkowo – gaśniczych.
W części artystycznej dożynek wystąpiły grupy i amatorskie zespoły artystyczne działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Uchaniach. Były to dziecięce grupy taneczne: Biedroneczki, Fantastic, Love, Żabki, Chocolate prowadzone przez Panią Elżbietę Szumiło. Młodzieżowa grupa wokalna "Zawsze Razem" prowadzona przez Pana Krzysztofa Jasiuka. Zepół Ludowy "Staszicowiacy" i zespół wokalno-instrumentalny "Zorza" których instruktorem jest Pan Paweł Bobel. W krótkiej scence satyrycznej wystąpił Pan Lech Puchowski członek zespołu Ludowego Staszicowiacy. Wystąpiły również solistki Dominika Szumiło i Klaudia Guluk.
Na tradycyjnych dożynkach nie może zabraknąć pięknego folkloru polskiego, skocznej muzyki i tańca ludowego. Na zaproszenie Dyrektora GOK Pani Agnieszki Włodarczyk a przede wszystkim dzięki uprzejmości Pani Grażyny Temporowicz mieliśmy niebywałą okazję wysłuchać i obejrzeć występ "Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej".
Na ludowo i do tańca zagrała kapela "Kwinte-sekcja Band" z Uchań,  na rockowo zaś z nieśmiertelnymi przebojami "IRY","Dżemu" czy "Perfectu" zespół "Kwadrans" również z Uchań.
Niezwykle miłym punktem programu był występ uroczego trio pn. "Gdzie diabeł nie może" z Zamościa. W swoim repertuarze zespól ma cztery programy tematyczne dotyczące szczególnie relacji damsko-męskich z przymrużeniem oka. "Męski punkt widzenia" tak nazywa się najnowszy program w którym usłyszeć mogliśmy wiele piosenek znanych i lubianych przez wszystkich m.in: "Zakochani są wśród nas", "Całuj mnie", "Zawsze z tobą chciałbym być" czy takie hity jak "Ona tańczy dla mnie" czy "Aleksandra". Każdy program to nie tylko piosenki ale także słowo łączące wszystkie utwory w jedną historię, oraz układy choreograficzne.
Dożynkową zabawę pod gwiazdami poprowadziły w kooperacji dwa zespoły ORION i COMBAT z Uchań, które zajęły się również nagłośnieniem i realizacją dźwięku części oficjalnej i rozrywkowej tegorocznych dożynek.
Poczęstunek dla gości zaproszonych przygotowały niezastąpione panie zrzeszone w Kole Gospodyń Wiejskich w Uchaniach oraz mieszkanki i mieszkańcy Uchań.
Bufety gastronomiczne i urządzenia rekreacyjne dla dzieci wystawiał Pan Paweł Klasura "Świat Rozrywki" z Żółtaniec Kolonii. Zabezpieczeniem medycznym Prywatny Transport Medyczny Pan Hapoński Jarosław z Hrubieszowa. Nad bezpieczeństwem podczas zabawy tanecznej czuwała firma BSI z Zamościa.
Konferansjerka i prowadzenie imprezy dożynkowej Pani Anna Wróblewska instruktorka plastyki w Gminnym Ośrodku Kultury w Uchaniach.
Foto, video, media Dariusz Daszuk.
Sponsorami tegorocznych obchodów dożynkowych byli:
- Pani Maria Gumieniak - Wójt Gminy Uchanie,
- Bank Spółdzielczy w Białopolu O/Uchanie
- Pan Wiesław Leszyński - właściciel firmy LEW -POL z Dołhobyczowa,
- Państwa Renata i Artur Skrzypa  właściciele Firmy Produkcyjno-Handlowej  „ARS” z Jarosławca ,
- Pan Ryszard Kotowski właściciel firmy „Fagromatex” z Jarosławca,
- Pani Monika Daszuk, właścicielka Firmy Brukarskiej w Uchaniach,
- Pan Robert Tadla, własciciel Firmy Rotex z Teratyna,
- Pani Marta i Leszek lesiuk – Właściciele Przedsiebiorstwa Wielobranzowego oraz Solarium w Uchaniach,
- Pani Agnieszka Kaczanowska – Rumcajs Usługi Przewożnicze Hrubieszów,
- Pan Marek Grzesiak, właściciel Przedsiebiorstwa Wielabranżowego Marex z Uchań,
- Pani Zofia Sękowska, właścicielka Sklepu Spożywczo-przemysłowego w Uchaniach,
- Pan Andrzej Oleksiak – Własciciel Przedsiębiorstwa Wielobranrzowego w Uchaniach ,
- Pan Antoni Janeczek -  Właściciel Sklepu Wielobranżowego w Uchaniach,

Galeria zdjęć z wydarzenia do obejrzenia TUTAJ. Zapraszamy
Więcej zdjęć na Google Photos do obejrzenia >>>TUTAJ<<<
Więcej informacji na profilu GOK-u na Facebooku https://www.facebook.com/gokuchanie/
Poprawiony: wtorek, 28 sierpnia 2018 06:51
 

Info

Zapraszamy do odwiedzania Galerii zdjęć GOK-u.

LGD Hrubieszów

Stowarzyszenie Hrubieszowskie "Lepsze Jutro" Lokalna Grupa Działania
Reklama
LGD Hrubieszów

RO EFS Zamość

Reklama

Facebook LikeBox

 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack